HEDEF 300 MİLYON ÇİFT AYAKKABI

Türkiye, 2020 yılında 285 milyon çift ayakkabı ihraç ederken, ayakkabıda ihracat geliri katma değeri düşük ürünlere talebin artmasıyla yüzde 11,9 düşerek 819,4 milyon dolar olmuştu. İşte bu durum ayakkabı sektörünü harekete geçirdi. Türk ayakkabı sektörünün yeni merkezi olmaya aday Shoexpo İzmir, İhracatçı Birlikleri, Ticaret Odası, Ayakkabıcılar Odası ve diğer sektör temsilcilerinin katılımıyla ilk lansmanını İzmir’de yaptı.

Türkiye’nin ayakkabı üretiminin yüzde 40’ını karşılayan İzmir’de bu yıl, 47.ci kez düzenlenecek olan Shoexpo İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı’nı devralan Nobel Expo yepyeni bir içerik ve fark yaratan etkinlikler planlamasıyla katılımcılardan tam not aldı.

Yeni geliştirtilen “next – Veri Yönetim Sistemi” nin ilk kez kullanılacağı Shoexpo yeni ülkeler ve farklı pazarlar odaklı konsepti ile ön plana çıkıyor.


Sektörün talepleri doğrultusunda fuarın sürekli ziyaretçisi olan başlıca Rusya, Ukrayna ve Ortadoğu ziyaretçilerinin yanı sıra, bu yıl ağırlıklı olarak Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinden onlarca sektör profesyoneli Shoexpo için şimdiden kayıt yaptırdı.

Nobel Expo’nun yurt dışındaki yirmiyi aşkın acentesi ile Shoexpo için özel olarak seçilerek davet edilelen uluslararası alım heyeti programı kapsamında bu yıl, 300 milyon çift ayakkabı ihreacat hedefi için özellikle alternatif pazarların bulunduğu ülkeler de fuara davet ediliyor. İhracatçı birliklerinin de desteklediği alım heyetleri katılımcılara yeni pazar fırsatları verecek.

Shoexpo İzmir katılımcı ve ziyaretçileri fuar süresince organize edilecek etkinlik ve defilelerde sektördeki son trendleri ve inovatif yaklaşımları yakından inceleme imkânına sahip olacaklar.

Nobel Expo kurucularından Erhan Çelik lansmanda yaptığı konuşmada İzmir Ticaret Odası’nın Türkiye’nin en vizyoner ve örnek kuruluşlarından biri olduğunu vurgulayarak Başkan Mahmut Özgener’e üyelerine sağladığı imkan ve desteklerden dolayı teşekkür etti. Türkiye’de pek çok şey gibi fuarcılık sektörünün de hızlı bir dönüşüm içinde olduğunu vurgulayan Çelik, “Sadece alan işletmecisi özel şirket sahibi olmanın fuarcılığa eş olamayacağını söyleyerek “Tüm sektörler ve ihracatımız İstanbul’da bundan çok çekti. Artık yeni bir dönem başlıyor. Ayakkabı sektörü için de öyle. TASD’nin başına Berke İçten gibi genç ve yenilikçi bir isim geliyor. Eminim sektörü için çok önemli olan fuarcılıktaki bu dönüşümü kendisi de görecek ve sadece yapılsın diye yapılan getirisi tükenen organizasyonlara bir son verecektir.
47. Shoexpo lansman toplantısında konuşan İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Yalçın Ata Shoexpo fuarındaki değişime ve yeniliklere dikkat çektiği konuşmasında İzmir’in fuarına sahip çıkması gerektiğini vurgulayarak “Bizler bu fuara tam destek veriyoruz. Fuarın İzmir’deki eski görkemli günlerine ulaşması, hatta daha da büyümesi için tüm gücümüzle Shoexpo’ya katkı sağlayacağız.”dedi. Toplantıda söz alan İzmir Ticaret Odası Ayakkabı Komitesi Meclis Üyesi Faruk Hanoğlu “Komite olarak Shoexpo’daki değişimi memnuniyetle karşılıyor ve fuara tam destek veriyoruz. Sektörün tüm paydaşları İzmir için elinden gelen gayreti göstermelidir. Bu birliktelik başlayan değişimin ve sektörün istediği ticeret hacmine ulaşması için en büyük itici güç olacaktır.” diyerek tamamladı.

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanı Erkan Zandar ise lansmanda yaptığı konuşmada konvansiyonel fuarlara yaklaşık bir buçuk yıl sonra geri dönülmeye başlanmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Sektörümüzün ihracatının artmasında fuarlar önemli rol oynuyor. İzmir bir fuarlar şehri, Shoexpo ile fark yaratılarak ayakkabı sektörü için yepyeni bir açılım yaratılacağına inanıyoruz. Shoexpo’yu destekliyor ve İzmir’e gelecek uluslararası sektör temsilcilerini heyecanla bekliyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

47. Shoexpo İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı 08-11 Eylül 2021’de Fuar İzmir’de kapılarını açacak.