AYAKKABIDA “RAHATLIK” MODA

Türkiye’nin dört bir yanından gelen sektör temsilcilerini buluşturan Shoexpo – İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı, bu sene de dünya modasına yön veriyor. Nobel Expo ve İZFAŞ iş birliğinde bu yıl 48.si düzenlenen Shoexpo için yurt dışından gelen satın alma heyetleri; fuarda yaptıkları anlaşmalarla modanın geleceğini İzmir’den belirliyor.

Bu sene, yaş ve cinsiyet fark etmeksizin herkes ayakkabıda “önce rahatlık, sonra görsellik” diyecek. Sezonun moda renkleri kadınlar için pastel tonları, erkekler için ise siyah her zamanki ağırlığını koruyacak. Kadınlar kalın ve alçak topuk, erkekler ise yumuşak ve hafif ayakkabıları tercih edecek.

Hıdır Aksoy (Aksoy Ayakkabı Terlik): Farklı Ve Rahat

“Kadınlar artık ayakkabıda en çok rahatlık bekliyor. Önceden görsellik önemliydi, artık ikinci plana düştü. Yüksek topuklu ayakkabı isteyen kişi sayısı azaldı, iddalı ayakkabılar yerine alçak ama görselliği güzel ayakkabıları tercih ediyorlar. Özellikle de çalışan kadınlar, ortopedik olmasına dikkat ediyor. Farklı ve rahat olanı buluşturan bir ayakkabı sunuyorsanız, işte o tam aradıkları ayakkabı oluyor”

Erkan Mermer (Dizzy Shoes): Takunyalar Yeniden Moda

“Kadınlar artık fantezi ayakkabılar yerine, düz taban, spor ve rahat ayakkabılara yöneldi. Bu sene yıllar önce moda olan takunya ayakkabılar yeniden gündeme geliyor. Önümüzdeki günlerde takunyalar tekrar moda olacak”

Ahmet Ünsal (Ravin Ayakkabı): Erkekler Ayak Sağlığına Dikkat Ediyor

“Keten, delikli ayakkabılar ön plana çıkmaya başladı. Yani nefes alabilen ayakkabılar, ayak sağlığına ve ayak şekline uygun ayakkabılar moda. Spor, hafif ayakkabılar yaş grubu farketmeksizin giyilmeye başlandı. Renk tercihleri çok değişmedi, hala siyah ve taba en tercih edilen renkler”

Zekiye Gövercin (Gaspara Ayakkabı): Gelinlerin Favorisi Dolgu Topuk

“Gelin ayakkabısında tercihler ülkeye, bölgeye, şehre hatta ilçeye göre bile değişiklik gösterebiliyor. O yüzden her sezon, her çeşit ayakkabı bulunduruyoruz. Genel anlamda en fazla tercih edilen ayakkabı “dolgu topuklar” oluyor. Özellikle de yaz gelinleri, genellikle kır düğünleri için dolgu topuğa yöneliyor. Türkiye’de dolgu ya da alçak, kalın topuk çok talep görüyor, ince topuk talebi çok az geliyor. Dubai ve Arap ülkeleri daha taşlı ve parlak ayakkabıları, İranlılar dolgu topukları, Avrupa yarım dolgu, kalın ökçe ayakkabıları, Almanlar ise düz, klasik ve alçak modelleri tercih ediyor. Günümüzde artık gelinler de rahata önem veriyor”

FOTO GALERİ

shoexpo 2.7
shoexpo 2.8
shoexpo 2.6
shoexpo 2.1
shoexpo 2.2.
shoexpo 2.3
shoexpo 2.4
previous arrow
next arrow